
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 23.7 mm |
| Width | 18.2 mm |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Number of Pins | 12 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 4.2 mm |
| Contact Plating | Nickel |
| Pitch | 4.14 mm |
| Number of Circuits | 12 |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 12 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 3 |
| Row Spacing | 4.2 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Style | Pin |
| Housing Color | Natural |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Contact Retention | Without |
Stock: 6013
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23942
Ext.Price$0.23942
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23942 | $0.23942 |
| 10 | $0.21349 | $2.13490 |
| 50 | $0.19037 | $9.51850 |
| 100 | $0.15736 | $15.73600 |
| 500 | $0.13008 | $65.04000 |
| 1000 | $0.12386 | $123.86000 |
| 3000 | $0.11794 | $353.82000 |
| 5000 | $0.11231 | $561.55000 |
